V tomto článku sa dozviete ako ďalej postupovať, ak vám pomaly bude končiť rodičovská dovolenka (prípadne ju i sami ukončujete skôr) – ako ohlásiť zamestnávateľovi návrat do práce, aké máte možnosti, ak vám nezobrali dieťa do škôlky a ešte s ním zostávate doma – či sa môžete evidovať na úrade práce, atď…..zaujalo vás to? čítajte 🙂  

Ako ohlásiť zamestnávateľovi návrat do práce?

Ak sa plánujete vrátiť do zamestnania, ste povinný ohlásiť túto skutočnosť zamestnávateľovi, a to:

  • minimálne jeden mesiac vopred a
  • písomne

Určite odporúčam zavolať i na personálne oddelenie a zistiť, koľko dní dovolenky máte. Môžete si premyslieť, či si ju napríklad nechcete vyčerpať ešte pre vašim návratom do práce.

Odhlásenie z dôchodkového poistenie v Sociálnej poisťovni ako poistenec štátu- od r. 2018 sú tu zmeny

Ak sa vrátite do zamestnania po rodičovskej dovolenke, nemusíte už podávať odhlášku z dôchodkového poistenia v pobočke Sociálnej poisťovne ako to bolo predtým. Od 1.1.2018 bola táto povinnosť zrušená.  Sociálna poisťovňa vás odhlási automaticky, pošle Vám o odhlásení iba oznámenie.

Ak sa nemáte KAM vrátiť (pracovný pomer vám skončil….)

Ak vám skončil pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky alebo ste zamestnaná ani nebola, prípadne ste mali živnosť, ktorú ste zrušili,jednoducho sa nemáte KAM vrátiť a vaše dieťa bude mať o chvíľu tri roky, treba sa zamyslieť, čo ďalej. Aké sú Vaše možnosti?

#TIP: Mnoho mamičiek sa vracia do práce po skončení rodičovskej dovolenky, keď dieťa dovŕšilo tri roky. Nezabudnite na túto povinnosť voči úradu práce, bližšie informácie nájdete v článku na tomto linku.

1.Založíte si živnosť, zamestnáte sa, dieťa nastúpi do škôlky

Toto je asi ideálna možnosť.

2. Zostávate s dieťaťom doma

a. dôchodkové poistenie: Osoba, ktorá sa stará o dieťa do šesť rokov veku (a nie ste dôchodkovo poistená ako zamestnanec, dohodár, povinne poistená SZČO) môže byť tzv. poistenec štátu, teda štát bude za Vás platiť odvody na dôchodok. Kontaktujte Sociálnu poisťovňu a overte si svoj status. http://www.socpoist.sk. Na dôchodkové poistenie nemusíte byť nutne poistená, ale prečo to nevyužiť.

b. zdravotné poistenie. Zdravotné poistenie si nejakým spôsobom platiť musíte. Ak sa osoba stará celodenne a riadne o dieťa do šesť rokov veku, môže byť tiež poistenec štátu. Pozor, dieťa môže byť v škôlke alebo jasliach max. 4 hodiny denne. Iba v tomto prípade môžete mať status poistenca štátu.

Volám sa Mária Dvončová a píšem pre Vás tieto články. S radosťou a snahou dať Vám tipy pre uľahčenie rodičovského života:-)

 

 

3. Môžete sa evidovať na úrade práce a požiadať si o dávku v nezamestnanosti (podporu)

Ako nezamestnaná sa evidujete na úrade práce podľa svojho trvalého pobytu. Čo všetko potrebujete predložiť na to, aby Vás zaevidovali nájdete na tomto linku. Dostanete potvrdenie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Žiadosť o dávku v nezamestnanosti (o podporu) si však podávate v pobočke Sociálnej poisťovne. Vypláca sa maximálne 6 mesiacov.

#TIP: Pozor, ak sa chcete zaevidovať na úrade práce a súčasne požiadať o dávku v nezamestnanosti ešte počas toho ako poberáte rodičovský príspevok. Rodičovský príspevok a dávku v nezamestnanosti nemôžete poberať súčasne. Odhláste sa z poberania rodičovského príspevku. Prípadne ho môže začať poberať otec dieťaťa. Vy môžete brať podporu a otec dieťaťa rodičovký príspevok.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 Ak sa chcete poradiť, prípadne máte otázky, využite možnosť konzultácie so mnou. Nie je v mojich časových možnostiach odpovedať na otázky v komentároch. Ďakujem za pochopenie.