Ako ďalej postupovať, ak vám pomaly bude končiť rodičovská dovolenka (prípadne ju i sami ukončujete skôr) ?Ako ohlásiť zamestnávateľovi návrat do práce? Aké máte možnosti, ak vám nezobrali dieťa do škôlky a ešte s ním zostávate doma – či sa môžete evidovať na úrade práce, atď…..zaujalo vás to? čítajte 🙂 

čo ďalej po rodičovskej dovolenke?

Ako ohlásiť zamestnávateľovi návrat do práce?

Ak sa plánujete vrátiť do zamestnania, ste povinný ohlásiť túto skutočnosť zamestnávateľovi, a to:

 • minimálne jeden mesiac vopred a
 • písomne

Určite odporúčam zavolať i na personálne oddelenie a zistiť, koľko dní dovolenky máte. Môžete si premyslieť, či si ju napríklad nechcete vyčerpať ešte pre vašim návratom do práce.

Odhlásenie z dôchodkového poistenie v Sociálnej poisťovni ako poistenec štátu- od r. 2018 sú tu zmeny

Ak sa vrátite do zamestnania po rodičovskej dovolenke, nemusíte už podávať odhlášku z dôchodkového poistenia v pobočke Sociálnej poisťovne ako to bolo predtým. Od 1.1.2018 bola táto povinnosť zrušená.  Sociálna poisťovňa vás odhlási automaticky, pošle Vám o odhlásení iba oznámenie.

Ak sa nemáte KAM vrátiť (pracovný pomer vám skončil….)

Ak vám skončil pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky alebo ste zamestnaná ani nebola, prípadne ste mali živnosť, ktorú ste zrušili,jednoducho sa nemáte KAM vrátiť a vaše dieťa bude mať o chvíľu tri roky, treba sa zamyslieť, čo ďalej. Aké sú Vaše možnosti?

Pripravila som tento praktický ebook (o dávke v nezamestnanosti, povinnostiach po RD).
KLIK SEM

#TIP: Mnoho mamičiek sa vracia do práce po skončení rodičovskej dovolenky, keď dieťa dovŕšilo tri roky. Nezabudnite na túto povinnosť voči úradu práce, bližšie informácie nájdete v článku na tomto linku.

1.Založíte si živnosť, zamestnáte sa, dieťa nastúpi do škôlky

Toto je asi ideálna možnosť.

2. Zostávate s dieťaťom doma

a. dôchodkové poistenie: Osoba, ktorá sa stará o dieťa do šesť rokov veku (a nie ste dôchodkovo poistená ako zamestnanec, dohodár, povinne poistená SZČO) môže byť tzv. poistenec štátu, teda štát bude za Vás platiť odvody na dôchodok. Kontaktujte Sociálnu poisťovňu a overte si svoj status. http://www.socpoist.sk. Na dôchodkové poistenie nemusíte byť nutne poistená, ale prečo to nevyužiť.

b. zdravotné poistenie. Zdravotné poistenie si nejakým spôsobom platiť musíte. Ak sa osoba stará celodenne a riadne o dieťa do šesť rokov veku, môže byť tiež poistenec štátu. Pozor, dieťa môže byť v škôlke alebo jasliach max. 4 hodiny denne. Iba v tomto prípade môžete mať status poistenca štátu.


3. Môžete sa evidovať na úrade práce a požiadať si o dávku v nezamestnanosti (podporu)

Ako nezamestnaná sa evidujete na úrade práce podľa svojho trvalého pobytu. Čo všetko potrebujete predložiť na to, aby Vás zaevidovali nájdete na tomto linku. Dostanete potvrdenie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Žiadosť o dávku v nezamestnanosti (o podporu) si však podávate v pobočke Sociálnej poisťovne. Vypláca sa maximálne 6 mesiacov.

#TIP: Prečítajte si o tom, aké doklady potrebujete, ak sa chcete evidovať na úrade práce a kedy Vás nezaevidujú, klik sem

#TIP: Prečítajte si o tom, ako sa žiada o podporu po rodičovskej dovolenke, ako dlho ju môžete poberať a ako požiadať o predčasné vyplatenie podpory, klik sem

Pozri si moju ponuku pratických ebookov pre rodičov, KLIK SEM.
Pozri si moju ponuku pratických ebookov pre rodičov, KLIK SEM.

SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA.SK). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.

2 komentáre on Koniec rodičovskej dovolenky – čo kde ohlásiť a čo ak ešte ostávate doma?

 1. Dobrý deň, podľa mňa nemusíte extra riešiť úrad práce. Dôchodkové poistenie môžete mať pokryté ako poistenec štátu – osoba, ktorá sa stará o dieťa do šesť rokov veku. Rovnako aj zdravotné poistenie – ako poistenec štátu – do dcérkiných troch rokov z titulu poberania poberania rodičovského príspevku a následne z titulu starostlivosti o dieťa do šesť rokov veku, ktoré nie je viac ako 4 hodiny v škôlke. Toto si potvrďte a oznámte SOCPOIST aj ZP. Úrad práce by Vám pomohol pri evidovaní z hľadiska zdravotného poistenia, ale to vlastne budete mať pokryté starostlivosťou o dcérku. Takže extra nevidím dôvod tam ísť. Keď sa Vám narodí druhé dieťa a začnete brať na neho rodičovský príspevok, budete mať zdravotné poistenie pokryté opätovne z titulu poberania RP.

 2. Dobrý deň.
  Obraciam sa na vám s otázkou. Dieťa mi dovŕši 3 roky 28. marca 2019. V čase tehotenstva som bola riadne zamestnaná, poberala som materskú. Ešte počas materskej dovolenky mi pracovný pomer skončil (cca 4 mesiace od nastúpenia na MD). Bol na dobu určitú. Koncom mája nastúpim opäť na materskú dovolenku, ktorá mi ale nevychádza, preto budem poberať rodičovský príspevok, nie materskú. Toto „hluché obdobie“, od toho 28. marca do konca mája (2 mesiace) teda nemám zamestnanie. Dcéra mi chodí do škôlky na 4 h denne.
  Chcem sa opýtať, kedy mám ísť na úrad práce a čo tam mám riešiť, prípadne odniesť.
  Do Sociálnej poisťovne pôjdem, do Zdravotnej poisťovne tiež. Len neviem čo s úradom práce.

  Ďakujem za odpoveď.

Comments are closed.