Riešite podanie daňového priznania? Či už si rodič podáva daňové priznanine sám ako živnostník alebo prostredníctvom zamestnávateľa, v určitých prípadoch je potrebné priložiť potvrdenie o poberaní rôznych peňažných dávok od štátu, aby ste si finančne trošku prilepšili.

Uplatnenie nezdaniteľnej časti základ dane na manžela/manželku

Najčastejšie sa rodičia stretávajú so situáciou, že jeden z rodičov sa doma stará o dieťatko, pričom poberá iba materské alebo rodičovský príspevok. Preto prichádza do úvahy uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane na manžela/manželku, vďaka ktorému sa manželovi/manželka zníži daňový základ. K tomu je však potrebné preukázať aký príjem vlastne za rok 2017 mali.

Tip: Nie som odborník na dane, preto prikladám link Finančnej správy, ktorá obsahuje podrobnejšie informácie o možnostiach uplatnenia si NZČD. Kliknite TU.

Potvrdenie o poberaní materského vám vydajú v Sociálnej poisťovni

V prípade, ak ste v roku 2017 poberali MATERSKÉ a budete pre daňové účely potrebovať o tom potvrdenie, tak sa môžete obrátiť so žiadosťou na Sociálnu poisťovňu, ktorá materské vypláca.

Požiadať o toto potvrdenie môžete

  • emailom
  • telefonicky
  • prostredníctvom Kontaktného formulára
  • osoba na ktorejkoľvek pobočke SOCPOIST na počkanie.

avšak ako uvádza Sociálna poisťovňa na svojej web stránke, urobte tak v dostatočnom časovom predstihu, nakoľko zaslanie poštou trvá obvykle 7 dní.

Bližšie informácie, najmä príslušné kontakty, na ktorých je možné o zaslanie potvrdenia požiadať TU.

Opäť nás čaká administratíva ohľadom potvrdení.

Potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku Vám vydajú na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny

V prípade, ak ste v roku 2017 poberali RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK a budete pre daňové účely potrebovať o tom potvrdenie, môžete o neho požiadať

  • písomne
  • elektronicky zo zaručeným elektronickým podpisom alebo
  • osobne na pobočke UPSVAR (podľa miesta trvalého pobytu poberateľa príspevku)

 

Kúpite TU.

 

 

 

 

 

Potvrdenie sa vydáva iba poberateľovi dávky avšak môže byť vydané i  jednému z rodičov dieťaťa, ktorý nie je poberateľom dávky/príspevku ak predloží splnomocnenie poberateľa dávky/príspevku.

Bližšie informácie nájdete na web stránke UPSVAR TU.

zdroj info: socpoist.sk, upsvar.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 Ak sa chcete poradiť, prípadne máte otázky, využite možnosť konzultácie so mnou. Nie je v mojich časových možnostiach odpovedať na otázky v komentároch. Ďakujem za pochopenie.