Potrebujete dieťa previezť narýchlo v taxíku, avšak chýba v ňom autosedačka. Môžete dieťa previezť alebo Vám hrozí pokuta. Ako to je?

Mnohí rodičia zažili už situáciu, že sa potrebovali spolu so svojim dieťaťom premiestniť z jedného miesta na druhé, pričom chceli využiť služby taxíka. Avšak vzhľadom na vek dieťaťa potrebovali, aby dieťa cestovalo v autosedačke. A práve tu nastane obvykle problém. Taxikári vo väčšine prípadov nemajú autosedačky, keďže im zaberajú miesto ako priamo v aute, tak i v kufri auta, kde si zákazníci väčšinou dávajú batožinu.

Polícia SR zverejnila na svojej stránke odpoveď na otázku, či je možné za určitých okolností previezť dieťa v taxíku i bez autosedačky.

Využitie taxíka v obci – bez autosedačky

Ak potrebujete previezť dieťa v taxíku, nemusíte použiť autosedačku AVŠAK:

a. musí ísť o dieťa staršie ako TRI ROKY

b. dieťa musí byť vzadu pripútané bezpečnostným pásom

c. musí ísť o preprevu V OBCI

Ide o tzv. príležitostnú prepravu v rámci obce.

Využitie taxíka mimo obce

Ak sa rozhodnete využiť prepravu taxíkom mimo obce, musí byť dieťa v autosedačke, v závislosti samozrejme od jeho veku, váhy atď. a v súlade s nariadením vlády, ktoré uvádzam nižšie.

Platná legislatíva:  Používanie bezpečnostných pásov, autosedačiek a podsedákov upravuje Nariadenie vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií.

§ 7 ods. 3 vyššie uvedeného nariadenia stanovuje nasledovné : Ak vozidlá kategórie Ma Nnie sú vybavené detským zadržiavacím zariadením alebo je týchto zariadení vo vozidle nedostatočný počet, možno dieťa vo veku tri a viac rokov pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle vozidla bezpečnostným pásom, ktorým je vozidlo vybavené.

Riskovali by ste prepravu taxíkom bez autosedačky? Je nanajvýš vhodné riešiť prepravu taxíkom vopred (ak je to samozrejme možné) a pokúsiť sa nájsť taxislužbu, ktorá Vám zabezpečí pre dieťa autosedačku/podsedák.