Ak ide Vaše dieťa zo súkromnej škôlky do štátnej, je jasné, že sa Vám skôr oplatí odhlásiť sa z príspevku na starostlivosť a požiadať o rodičovský príspevok. Ako na to?

Vaše dieťa doteraz chodilo do súkromnej škôlky. Poberali ste príspevok na starostlivosť o dieťa, na základe čoho Vám štát „preplácal“ náklady na škôlku do výšky max. 280 eur mesačne. Ak stojí súkromná škôlka viac ako 220,70 eur (výška rodičovského príspevku), oplatí sa viac poberať tento príspevok.

#TIP: Prečítajte si článok o tom, ako si vybaviť príspevok na súkromnú škôlku. Klik sem.

Ak Vaše dieťa nastupuje od septembra do štátnej škôlky

Ak Vám dieťa nastupuje od septembra do „štátnej“ škôlky, tak v tom prípade je výška príspevku na starostlivosť vo výške toho, čo budete za štátnu škôlku platiť. A tá stojí samozrejme menej. Štát Vám tak bude preplácať napríklad iba 60 eur mesačne.

Je logické, že v tom prípade, ak Vaše dieťa nemalo ešte tri roky, oplatí sa Vám viac poberať rodičovský príspevok vo výške 220,70 eur mesačne.

Takže sa odhlásite z poberania príspevku na starostlivosť o opätovne prihlásite na rodičovský príspevok.

Ako sa odhlásiť z príspevku na starostlivosť a prihlásiť na rodičovský príspevok?

  1. Navštívite úrad práce, soc.vecí a rodiny podľa trvalého pobytu toho, kto poberá príspevok
  2. Požiadate o odňatie príspevku na starostlivosť. Niekde na to majú tlačivo /osobitné/, dajú Vám ho na mieste. Niekde nemajú a spíšete si to sama na úrade. Môžete použiť vzor – žiadosť o odňatie rodičovského príspevku na tomto linku. A podáte.
  3. Nezabudnite si jednu fotokópiu žiadosti o odňatie nechať potvrdiť.
  4. Vyplníte žiadosť o rodičovský príspevok. Tlačivo si môžete vyplniť už vopred, nájdete ho na tomto linku.

#TIP: Požiadať o odňatie príspevku na starostlivosť môžete k dátumu 31.8. S tým, že o RP si žiadate k 1.9. Skúste sa však odhlásiť z poberania príspevku na starostlivosť až k 1.9 a o RP žiadať od 2.9.. Mali by ste dostať príspevok na starostlivosť, ktorý je vo vyššej výške ako RP ešte za celý september, RP dostanete od októbra.

Bol pre Vás tento článok užitočný? Zdieľajte ho, lajkujte, povedzte o tejto webstránke známym. Ďakujem!

SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA.SK). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.