Chrípkové prázdniny, jarné prázdniny, polročné alebo letné prázdniny. Dieťa nechodí do školy/škôlky a rodič s ním musí zostať častokrát doma. Má nárok na OČRku zo strany zamestnávateľa? Má rodič nárok na ošetrovné vyplácané Sociálnou poisťovňou? Dozviete sa v tomto článku pripravenom pre vás!

Chrípkové prázdniny

V prípade, ak je škola alebo škôlka zatvorená na základe rozhodnutia a sú vyhlásené tzv. chrípkové prázdniny, deti zostávajú doma. V tomto prípade, i keď je dieťa ZDRAVÉ, máte nárok

1.z hľadiska zamestnania, máte právo zostať doma. Ide o tzv. osobnú prekážku v práci a zamestnávateľ je povinný vám dať voľno. Avšak nemáte nárok na náhradu mzdy ani na mzdu.

2. z hľadiska ošetrovného, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa – áno, môžete požiadať o vyplácanie ošetrovného (je to peňažná dávka nemocenského poistenia)

Podmienky, aby ste mali nárok na ošetrovné v tomto prípade:

  1. ošetrovné si žiadate na zdravé dieťa do 10 rokov veku
  2. celodenná a osobná starostlivosť o dieťa
  3. ste zamestnanec, povinne nemocensky poistený živnostník, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ste v ochrannej lehote (link na definíciu Sociálnej poisťovne)
  4. ako zamestnanec nepracujete počas trvania nároku na ošetrovné (zamestnanie, z ktorého sa vám odvíja nárok na ošetrovné), ako živnostník môžete
  5. ako živnostník alebo dobrovoľne nemocensky poistenná osoba nemáte dlh na poistnom väčší ako 5 EUR.

POSTUP ako si uplatniť NÁROK NA OŠETROVNÉ v prípade chrípkových prázdnin

Postup je v podstate obdobný ako keď si chcete požiadať o ošetrovné, keď sa staráte o choré dieťa. I v tomto prípade vám pediater vystaví tlačivo žiadosti o ošetrovné. Avšak v tomto prípade musíte k žiadosti o ošetrovné pripojiť aj potvrdenie riaditeľa školy/škôlky s uvedeným dôvodom uzatvorenia školy/škôlky.

Ďalší postup nájdete v článku Choré dieťa: Všetko o OČRke s dieťaťom.

Milí rodičia, píšem pre Vás články,  s ♥, vo voľnom čase, zháňam informácie, vyvolávam na úrady, čítam zákony a metodické príručky. Baví ma to, píšem pre Vás.

Som milovníkom dobrej kávičky. Ak máte chuť povedať: DÍKY BROŇA (Majka), našiel/našla som u Teba informácie, ktoré som hľadal/a…pozvi ma na e-kávu (klik na obrázok).

Jarné prázdniny, letné prázdniny, polročné prázdniny – máte nárok na OČRku alebo ošetrovné?

Odpoveď znie NIE. V tomto prípade, ak je vaše dieťa zdravé a škola/škôlka je zatvorená kvôli prázdninám počas kalendárneho roka,nemáte nárok ani na uvoľnenie zo zamestnania ani na ošetrovné zo Sociálnej poisťovne. Ak o ošetrovné požiadate Sociálnu poisťovňu, žiadosť vám ZAMIETNE.

Ak však napríklad počas takýchto prázdnin vaše dieťa ochorie a musíte sa o neho doma starať,tak si môžete požiadať o ošetrovné z dôvodu tejto starostlivosti. Opäť pripomínam článok Choré dieťa: Všetko o OČRke s dieťaťom.

# TIP PRE VÁS: Ak je škôlka zatvorená na základe rozhodnutia riaditeľa, napríklad z dôvodu chrípkových prázdnin, vy si požiadate o ošetrovné na zdravé dieťa z tohto dôvodu, tak nie je dôležité, že práve prebiehajú napríklad jarné alebo veľkonočné prázdniny. Nárok na ošetrovné Vám plynie ďalej.

Bol pre vás tento článok užitočný? Dajte o ňom vedieť i svojim známym, rodičom, a mňa tak podporíte v mojom písaní pre vás.

Ďakujem!

 

 

Kúpite TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 Ak sa chcete poradiť, prípadne máte otázky, využite možnosť konzultácie so mnou. Nie je v mojich časových možnostiach odpovedať na otázky v komentároch. Ďakujem za pochopenie.