Chrípkové prázdniny, jarné prázdniny, polročné alebo letné prázdniny. Dieťa nechodí do školy/škôlky a rodič s ním musí zostať častokrát doma. Má nárok na OČRku zo strany zamestnávateľa? Má rodič nárok na ošetrovné vyplácané Sociálnou poisťovňou? 

Chrípkové prázdniny

V prípade, ak je škola alebo škôlka zatvorená na základe rozhodnutia a sú vyhlásené tzv. chrípkové prázdniny, deti zostávajú doma.

V tomto prípade, i keď je dieťa ZDRAVÉ, máte nárok

1.z hľadiska zamestnania, máte právo zostať doma. Ide o tzv. osobnú prekážku v práci a zamestnávateľ je povinný vám dať voľno. Avšak nemáte nárok na náhradu mzdy ani na mzdu.

2. z hľadiska ošetrovného, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa – áno, môžete požiadať o vyplácanie ošetrovného (je to peňažná dávka nemocenského poistenia)


Podmienky, aby ste mali nárok na ošetrovné v tomto prípade (chrípkové prázdniny, zatvorená škola/škôlka):

 1. ošetrovné si žiadate na zdravé dieťa do 10 rokov veku
 2. celodenná a osobná starostlivosť o dieťa
 3. ste zamestnanec, povinne nemocensky poistený živnostník, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ste v ochrannej lehote (link na definíciu Sociálnej poisťovne)
 4. ako zamestnanec nepracujete počas trvania nároku na ošetrovné (zamestnanie, z ktorého sa vám odvíja nárok na ošetrovné), ako živnostník môžete
 5. ako živnostník alebo dobrovoľne nemocensky poistenná osoba nemáte dlh na poistnom väčší ako 5 EUR.
pre viac info, klik sem
Pre viac info KLIK SEM

POSTUP ako si uplatniť NÁROK NA OŠETROVNÉ v prípade chrípkových prázdnin

Postup je v podstate obdobný ako keď si chcete požiadať o ošetrovné, keď sa staráte o choré dieťa. Aj v tomto prípade vám pediater vystaví tlačivo žiadosti o ošetrovné.

Avšak v tomto prípade musíte k žiadosti o ošetrovné pripojiť aj potvrdenie riaditeľa školy/škôlky s uvedeným dôvodom uzatvorenia školy/škôlky. Čítaj nižšie:

Na účely preukázania splnenia podmienky uzavretia školy rozhodnutím príslušných orgánov je postačujúce predložiť písomné potvrdenie riaditeľa školy o tom, že poskytol žiakom voľno z dôvodu chrípkových prázdnin tejto školy, škola bola uzavretá a neboli zabezpečené náhradné priestory na plnenie povinnej školskej dochádzky.

Ďalší postup nájdete v článku Choré dieťa: Všetko o OČRke s dieťaťom.


Jarné prázdniny, letné prázdniny, polročné prázdniny – máte nárok na OČRku alebo ošetrovné?

Odpoveď znie NIE. V tomto prípade, ak je vaše dieťa zdravé a škola/škôlka je zatvorená kvôli prázdninám počas kalendárneho roka,nemáte nárok ani na uvoľnenie zo zamestnania ani na ošetrovné zo Sociálnej poisťovne. Ak o ošetrovné požiadate Sociálnu poisťovňu, žiadosť vám ZAMIETNE.

Ak však napríklad počas takýchto prázdnin vaše dieťa ochorie a musíte sa o neho doma starať,tak si môžete požiadať o ošetrovné z dôvodu tejto starostlivosti.

#TIP: pripomínam článok Choré dieťa: Všetko o OČRke s dieťaťom.

pre viac info KLIK SEM.

SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

2 komentáre on Prázdniny a nárok na OČRku: chrípkové prázdniny, polročné prázdniny, letné prázdniny

 1. Dobrý deň, predovšetkým Vám domov určite príde rozhodnutie zo SOCPOIST o priznaní PNky /nemocenské/ a aj OČRky /ošetrovné/. Teda koľko Vám priznávajú. Aj podľa toho si môžete skontrolovať koľko Vám priznali a bolo Vám vyplatené. Na vydanie rozhodnutia má SOCPOIST 60 dní. Takže ešte sú v lehote. Neviem či posielajú v prípade dvoch dávok sumu naraz, myslím, že aj áno. Nevidím v tom problém. Overte si, či ste odovzdali do SOCPOIST tzv. lístok na peniaze. Je to potvrdenie o trvaní dočasnej PN, v prípade ak PN trvá i pri prechode z jedného mesiaca na druhý. Prajem všetko dobré, Dvončová

 2. Dobrý deň,
  mám otázku čo sa týka OCR a PN.
  Od 17.12.2018 do 21.12.2018 som bola na OCR so synom, keďže som ochorela aj ja tak od 24.12.2018 do 8.1.2019 som bola PN.
  Od socialnej pojistovne mi do dnes (tj.19.1.2019) mi neprišiel žiadny papier. No moja otazka zni: Bolo mi vyplatené OCR aj PN naraz alebo sa to vyplaca na 2krat? OCR zvlast a pn zvlast? Viem že PN mi je pocitana od 24.12 do 31.12.2018 a od 1.1.do 8.1.2019 čiže by mi mala byť ešte vo februari vyplatena PN. Nakoľko som bola v jednom mesiaci OCR aj PN tak mi príde že mi poslali omnoho menej než som počítala cez net. Ďakujem za prípadnú odpoveď a dúfam že som svoju otázku napísala zrozumiteľne.
  Daniela

Comments are closed.