Čo je to adaptačný pobyt dieťaťa v škôlke? Ako dlho trvá? Ako prebieha? Čo ak si dieťa v škôlke bohužiaľ nezvykne?

Od septembra nastupuje veľa detí do škôlky, čaká ich adaptačný proces

Čo je to adaptačný pobyt dieťaťa v škôlke?

Adaptačný pobyt dieťaťa v škôlke je proces, kedy si dieťa postupne zvyká na prostredie materskej škôlky. Zvyká si na

  • samotnú škôlku, to ako vyzerá, ako vyzerá trieda
  • to, že nie je počas dňa s rodičom
  • to, že je vo väčšom kolektíve, s inými deťmi
  • to, že sú tam pani učiteľky ako autority
  • zvyky a „rituály“ v škôlke – spoločné spanie, pobyt na dvore, spoločné výlety, spoločné jedenie v jedálni, spoločné hranie sa a výuka

Adaptačný pobyt upravuje dokonca priamo vyhláška o materskej škole.

O adaptačnom pobyte rozhoduje riaditeľka škôlky

Adaptačný pobyt nie je povinný. Riaditeľka o ňom môže, ale NEMUSÍ rozhodnúť. Väčšinou však rozhodne o adaptačnom pobyte dieťaťa. O tom, či  Vaše dieťa bude absolvovať adaptačný pobyt ste našli informáciu v rozhodnutí o prijatí na škôlky, ktoré vám prišlo v máji/júni. (Deti, ktoré sú prijaté do škôlky počas školského roka môžu byť taktiež zaradené do procesu adaptácie).

Asi každý rodič má obavu ako jeho dieťa nástup do škôlky zvládne

Ako dlho trvá a ako prebieha adaptácia dieťaťa v škôlke?

Adaptačný pobyt dieťaťa nesmie trvať viac ako tri mesiace. Riaditeľka škôlky teda môže rozhodnúť o adaptačnom pobyte najviac v dĺžke troch mesiacov.

#TIP: Rodičia, ktorí sú zamestnaní musia rátať s tým, že počas prvého týždňa/dvoch je potrebné si zabezpečiť vyzdvihnutie dieťaťa zo škôlky po tej prvej hodine, dvoch, štyroch…z hľadiska Zákonníka práce neexistuje nárok na voľno z tohto dôvodu.

Ako prebieha adaptácia dieťaťa, teda zvykanie si na škôlku? 

Najprv je dieťa v škôlke hodinku/dve, a to pár dní. Rodič si ho vždy po tomto čase vyzdvihne. Potom je v škôlke štyri hodinky, teda na doobedie. Ak dieťa pobyt zvláda, tak zostáva i na prespanie a v podstate na celý deň.

V niektorých škôlkach prebieha adaptácia iba jeden týžden a už po týždni tam dieťa prespáva a zotrváva i poobede. V niektorých škôlkach prebieha aj tri týždne. Vždy sa však zohľadňuje individualita každého dieťaťa. 

Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže  po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase.

#TIP:  citácia z Metodickej príručky MŠ SR: „Je veľmi nesprávne, ak riaditeľ materskej školy určí napr.: pre všetky novo prijaté deti adaptačný proces v rozsahu 2 hodín denne na obdobie 1 mesiaca. Svedčí to o nerešpektovaní individuálnych osobitostí jednotlivých detí a v neposlednom rade to spôsobuje aj vážne komplikácie zákonným zástupcom, najmä tým, ktorí nemajú možnosť inak zabezpečiť starostlivosť o svoje dieťa po uplynutí tých napr. dvoch hodín.

Adaptácia v škôlke trvá u každého dieťaťa iný čas, nieto si zvykne hneď, niekomu to trvá dlhšie

Ak dieťa adaptačný pobyt nezvláda, nezvykne si na škôlku

Bohužiaľ, stáva sa. Aký je ďalší postup? Vyhláška o materskej škole hovorí jasne. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas. Poukážem na to, že stačí iba prerokovanie. To znamená, že porozpráva sa s rodičom o tom ako ďalej. Následne riaditeľ rozhoduje sám.

O prerušení dochádzky do škôlky vydá riaditeľ zvlášť rozhodnutie, v ktorom uvedie presný čas (dátum) od kedy –  do kedy bude dochádzka dieťaťa do škôlky prerušená. Dĺžka trvania prerušenia dochádzky dieťaťa je individuálna. Žiadny právny predpis ju neurčuje, dá sa upraviť v školskom poriadku.

Ak sa Vám zdal tento článok užitočný, poteší ma jeho zdieľanie. Súčasne prajem rodičom všetkých budúcich škôlkarov, aby adaptáci v škôlke prebehla čo najhladšie:-)

Prečítajte si i ďalšie moje články o škôlke:

Škôlky štátne a súkromné – rozdiely a pár tipov

Koľko stojí „štátna“ škôlka?

1 Comment on Škôlkari od septembra: adaptačný pobyt, ako prebieha a čo keď ho dieťa nezvládne

  1. Bola som 12 rokov učiteľkou v škôlke na slovensku, 18 rokov som v nemecku a adaptacny pobyt je skvelá vec. Držím palce všetkým kolegyniam ,aby to využili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 Ak sa chcete poradiť, prípadne máte otázky, využite možnosť konzultácie so mnou. Nie je v mojich časových možnostiach odpovedať na otázky v komentároch. Ďakujem za pochopenie.