V tomto článku sa dozviete, aký je postup ak Vás čaká rizikové tehotenstvo a či zostanete úplne bez príjmu alebo budete mať nárok na nejakú nemocenskú dávku.

Kto Vás vypíše na PNku?

Rizikové tehotenstvo konštatuje gynekológ.  Čo sa týka toho, kto Vás reálne  „posiela na Pnku“, sú dva spôsoby

  1. PNku Vám vypisuje priamo gynekológ, pričom k nemu chodíte vždy ku koncu mesiaca po tzv. lístok na peniaze (Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti). Je to potvrdenie, že Vaša PN trvá z mesiaca na mesiac. Tento lístok potom odovzdávate zamestnávateľovi alebo priamo Sociálnej poisťovni.
  2. Gynekológ vypíše iba odporúčanie na PN, ktoré odovzdáte všeobecnému lekárov vi a ten Vás vypíše na PNku. Po lístok na peniaze si ku koncu mesiaca chodíte k nemu.

Ďalšie informácie nájdete na tomto linku.

Nemocenská dávka

Zamestnankyňa

má nárok za prvých 10 dní na tzv. náhradu príjmu pri dočasnej práceneschopnosti zamestnanca. Prvé tri dni sú vo výške 25 percent denného vymeriavacieho základu (zjednodušene povedané hrubého príjmu), ďalších 7 dní je vo výške 55 percent DVZ. Túto náhradu vypláca zamestnávateľ.

Následne Vám bude vyplácať Sociálna poisťovňa na základe Vašej žiadosti o nemocenskú dávku NEMOCENSKÉ (dostanete u svojho všeobecného lekára). Nemocenské sa vypláca vo výške 55 percent DVZ.

Živnostníčka, dobrovoľne poistená osoba

Hneď od prvého dňa pracovnej neschopnosti môžete mať nárok na nemocenské vo výške 55 percent DVZ.

#TIP PRE VÁS: Máte rizikové tehotenstvo a ste doma? Možno by ste si radi prečítali článok o tom, či vás môže prísť skontrolovať Sociálna poisťovňa. Kliknite TU.

Bol pre vás tento článok užitočný? Dajte o ňom vedieť i svojim známym, rodičom, a mňa tak podporíte v mojom písaní pre vás.

Ďakujem!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 Ak sa chcete poradiť, prípadne máte otázky, využite možnosť konzultácie so mnou. Nie je v mojich časových možnostiach odpovedať na otázky v komentároch. Ďakujem za pochopenie.